Anglo-německá obchodní akademie

přepni
Skrýt animaci

Dne 18. listopadu 2015 se studenti prvního a druhého ročníku ANOA vzdělávali v Pražském planetáriu v rámci předmětu Základy přírodních věd. Posadili jsme se všichni do pohodlných sedaček v promítacím sále se sférickým stropem (kopulí), který napodobuje pomyslnou nebeskou klenbu, a na tento strop nám byly promítány vesmírné objekty. Na stropě nad sebou jsme sledovali dokonalou iluzi noční či denní oblohy.

Program, který jsme se zájmem a pozorně sledovali, se nazýval „Sluneční soustava a Nebeská tělesa“. Doplnili jsme si znalosti o Slunci, o planetách i o jejich měsících, o asteroidech, kometách a meteoroidech. Zajímavostí pro nás nebyla jen mapka oblohy a mnohé jiné promítané objekty, ale i skutečnost, že již v roce 1610 italský astronom Galileo Galilei provedl první pozorování planety Merkur, a to pouze dalekohledem. O každé planetě jsme si zopakovali podstatná data, jako např. průměr, vzdálenost od Slunce, dobu oběhu kolem Slunce, dobu otočení kolem osy, hustotu, hmotnost i objem.

Byl to neopakovatelný zážitek už i proto, že Pražské planetárium s průměrem promítací kopule 23 metrů, patří k největším planetáriím na světě.

Výukový program „O Sluneční soustavě a Nebeských tělesech“ rozvíjel u studentů kompetence k učení a také kompetence sociální.

Mgr. D. Vichrová