Anglo-německá obchodní akademie

přepni
Skrýt animaci

Největší vzdělávací projekt v historii ČR

Po dvou letech se studenti prvního a druhého ročníku opět zapojili do unikátního vzdělávacího projektu Planeta Země 3000 v jeho už jedenáctém ročníku. Program s názvem Indonésie – po stopách lidojedů byl pro žáky připraven 23. ledna 2015 v Multikinu Ládví.

Ojedinělé technické provedení, nejmodernější multimediální projekce poutavých fotografií a videosekvencí ve třikrát lepší kvalitě než je FULL HD, bylo naživo provázeno komentovaným výkladem učitelky a reportéra. Do zaběhnutého vzdělávacího systému tak přináší inovace a moderní způsob vzdělávání. Silný zážitek tak může u žáků přetrvat po dlouhou dobu. Důraz je kladen na mezipředmětové vztahy, učivo tak není zaměřeno jen na zeměpis, ale i na další předměty nad rámec školního vzdělávacího programu. Jedním z cílů projektu je vzbudit v žácích zájem o okolní svět a jeho ochranu, rozvoj jejich osobností i pokrokového a tolerantního způsobu uvažování. Účastníci tak získávají nadhled, projekce může být motivací k dalšímu vzdělávání.

Obsahová stránka projektu nás letos zavedla do ostrovní oblasti jihovýchodní Asie. Společně s průvodcem, dobrodruhem a zakladatelem projektu Adamem Lelkem jsme tak virtuálně procestovali ostrovní Indonésii. Naše putování začalo na ostrově Kalimantan (Borneo). Společně s Dajaky, domorodci z Bornea, jsme podnikli několikadenní výpravu do nitra džungle. Setkali jsme se s orangutany a bohužel ustupujícím tropickým pralesem. Ve městě Banjarmasin jsme se na plovoucích trzích podívali na tradiční život na řece. Na nejvíce zalidněném ostrově Jáva nás zaujal kontrast mezi chaotickým hlavním městem a stále ještě živelnou přírodou. Na sopce Mt. Bromo jsme pozorovali tradiční těžbu síry. Náboženskou a kulturní pestrost nám potvrdila návštěva ostrova Bali. Největším zážitkem však byla výprava ke kmenům Kombajů a Korowajů, kteří si staví své příbytky vysoko v korunách stromů v provincii Irian Jaya. To jsou poslední autentičtí domorodci, opravdoví lidé z doby kamenné, které nezměnila naše civilizace.

Opravdu nevšední kulturní zážitek s přesahem nás všechny velice zaujal a pomohl nám dotvořit si představu o této vzdálené části světa.

Jana Balíková, Jiří Kos (pedagogové ANOA)

Trailer k programu: