Anglo-německá obchodní akademie

přepni
Skrýt animaci

Divadlo na Vinohradech do svého repertoáru zařadilo další divadelní koláž. Po Sňatcích z rozumu, které mapovaly počátky českého podnikání v 19. století a Českém románu, příběhu lásky Olgy Scheinpflugové a Karla Čapka v době Masarykovy první republiky, sáhla dramaturgie divadla po dalším velkém tématu.

Danny Smiřický je alter ego českého spisovatele Josefa Škvoreckého. Danny, ve čtyřech podobách, jako teenager, mladík, zralý muž a senior, nás provází jednotlivými etapami válečné a poválečné historie naší země. Ve čtvrtek studenti 4. ročníků navštívili veřejnou generální zkoušku a spolu s Dannym drželi palce Přemkovi, aby ho nechytilo gestapo, poslouchali projev Jaroslava Seiferta o svobodě a netušili, jak odvážná slova to v té době byla. Nakonec nevěřícně kroutili hlavou nad tím, jak mohla česká spisovatelka volat po udělení trestu smrti pro své přátele v politickém procesu 50. let.

 


Představte si, že jste jednadvacetiletá holka z Karlína, jste optimistická, sebevědomá, ráda zpíváte, jste členkou souboru Sedmikrása a na zájezd do Finska vás nepustí. Proč? Tak to je právě to, co se Jana pokouší zjistit. Jenže to není jen tak. Jsme v Československu 50. let 20.století. Vládnoucí komunistická strana má propracovanou síť tajných a bonzáků, kteří sledují každý váš krok doma i v práci, a státní bezpečnosti o vás poskytují informace ať pravdivé nebo vymyšlené. Jana se propracuje až do „kachlíkárny“ – budovy Ministerstva vnitra. Soudruh Sedláček jí nabídne k podpisu spolupráci. Když ji podepíše, nebude nic bránit jejím dalším výjezdům do zahraničí. Tak kde je problém? Svým podpisem bude souhlasit se sledováním a donášením na své kolegy a poskytovat informace, které budou použity proti nim. Autobiografický román Honzlová napsala manželka Josefa Škvoreckého Zdena Salivarová a my jsme měli možnost v pátek možná pochopit, že život v poválečném Československu vůbec nebyl procházka růžovou zahradou, ale často zoufalou snahou o přežití.