Anglo-německá obchodní akademie

přepni
Skrýt animaci

V pondělí 11. února navštívili studentky a studenti 2.A, 3.A, 3.S a 4.A divadelní představení v Divadle v Dlouhé. Milostný příběh mezi židovskou dívkou Ester a maturantem Pavlem se odehrává během tří týdnů od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, přes Lidice a končí útokem proti partyzánům v Resslově ulici. 

Ten den také Ester ze strachu o Pavlův život vyběhne z domu, ve kterém se ukrývá, a je v parku zastřelena. Jména hlavních hrdinů připomínají slavné veronské milence, kterým nepřátelství rodin nedovolilo prožít společně život. V novele Jana Otčenáška je to válka, která jim znemožní pokračování vztahu. A Pavel?
„Vlastně ani po tom se nic nestalo. Zbylo jen hledání cesty, hmatání v prázdnotě. Otázky bez odpovědi. Proč všichni mlčí? Lidé i věci mlčí. Proč se nic nestalo? Proč se všechno vrátilo do bahnitých kolejí, ztuplo v plesnivém vzduchu protektorátu? Proč se nezřítila obloha?
A srdce stejně tepe v hrudi jako dřív!
Tváře, slova, hlas. Hlas - zvon! Jen ten stále slyší, když zavře oči. Žít! Žít! Jak? Hádal se s ním, ale ten hlas byl silnější. Byl v něm; umíněně volal do této zlé noci, v níž změřil hloubku zoufalství. ……“
(J. Otčenášek, Romeo Julie a tma)