Anglo-německá obchodní akademie

přepni
Skrýt animaci

Studenti prvního až třetího ročníku ANOA, dne 07. 06. 2017, měli možnost rozšířit si své znalosti o jedné z civilizačních chorob, která často i v dnešní končí smrtí.

Ano, je to rakovina a téma odborné přednášky, bylo „Rakovina není náhoda“. Přestože lékařská věda pokročila a i farmaceutické firmy velmi rychle reagují a vyvíjejí nové léky proti této nemoci, pořád s touto diagnózou umírají nejen dospělí, ale i děti.
Erudovaná lékařka mladým lidem nejdříve vysvětlila základní terminologii a potom je postupně zasvětila do rozmnožování rakovinových buněk, vysvětlila jim na příkladech, jak se liší od sebe zdravé a maligní buňky, seznámila je s různými typy rakovinových nádorů, s léčbou – jako je radioterapie, chemoterapie a biologická léčba.
Přednášející nezapomněla ani na statistiky a místo ČR v nich. Jsme na prvních místech, co se četnosti týká u rakoviny tlustého střeva, rakoviny prsu, varlat, plic, močového měchýře. Paní doktorka seznámila naše studenty, jak je to s prevencí a co všechno mohou v tomto věku udělat. Podle statistik onemocní každý třetí jedinec v populaci a každý čtvrtý s touto diagnózou umírá.
Žáci si hravou formou spočítali BMI podle vzorce a provedli kontrolu, zda je u nich riziko výskytu této choroby malé či velké. Chlapci si vyzkoušeli samovyšetření varlat na silikonovém modelu a dívky nacvičily samovyšetření prsu rovněž na silikonovém modelu prsu.
Pravidelná preventivní vyšetření – nejlepší lék na všechny nemoci. Nesmíme podceňovat onkologickou prevenci. Ta nám může zachránit život!
Přednášející lékařce a jejímu technickému asistentovi děkujeme za skvělou přednášku a těšíme se na další odborné přednášky, které nám pomohou uchránit si zdraví.